Život je pohyb nebo pohyb je jeho součástí?

Updated: May 4, 2019
Život je pohyb nebo pohyb je součástí života, jakkoliv se na tohle sousloví podívám, dává mi smysl. Je ale pohyb a pohyb. Osobně nejsem žádný specialista na pohyb, i když celý život hýbu tělem, jak umím. A vnímám pohyb už od malinka jako něco, co je krásné a pro mě fascinující. Ve čtyřech letech jsem začala dělat krasobruslení a tuším, že tenhle sport můj pohled na pohyb hodně ovlivnil. Pokud chceme dělat něco opravdu dobře a ve sportu to platí dvojnásob, tak musíme někdy myslet na milion věcí najednou. A to bylo dominantou právě trénování pohybu na ledě. Mysli na rovná záda, mysli na ruce, mysli na úsměv, mysli na pohyb nohou a mysli hlavně na všechno najednou. Tyhle pokyny jsem slýchávala každý den. Přišlo mi to k smíchu, ale ve finále pokud jsem na jednu z těch tisíce věcí nemyslela, pohyb, který jsem chtěla udělat, nebyl tak dokonalý, jako si má trenérka přestavovala. K tomu patřilo ještě trénování baletu a gymnastiky. Všechny tyhle druhy sportu, které mi přijdou ve své dokonalosti ladné a přitom plné síly. Ladnost pohybu a technika dokonale provedeného tahu-pohybu různými částmi těla.

Později se mi dovednosti z krasobruslařské průpravy hodili hlavně v tom, že kdykoliv jsem dělala nějaký sport, šel mi. Jeho provedení bylo snadné, protože jsem se vždy snažila vnímat celé tělo v pohybu. Okoukala jsem snadno, jak se u toho správně hýbat. A nikdy nezapomínala na to, že pohyb je třeba provést správně. Což mi dnes zní trochu přehnaně. Vnímat rovná záda, dívat se dopředu atd. atd..


Petr Růžička

A dnes, když jsem poslouchala rozhovor Petra Růžičky, který je žákem Ido Portala, došlo mi to spojení.


Ido Portal

Celá ta věc s pohybem a jeho vnímání. V naprosté pozornosti hýbat svým tělem, být v něm a vědět o každém kousku těla, co zrovna dělá. Přitom to celé vnímat uvolněně, ne v nějaké křeči. Je to tak trochu meditace. A v mindfulness jde o vnímání komplexně našeho světa jak uvnitř, tak venku, bez potřeby jej měnit. V pohybu to může být stejné. Mysl se naladí na každičký pohyb, naladí se na tělo, ve kterém je. A hodně technik je spojeno s tím, jak navázat spojení zpět s vlastním tělem. Ale proč? Na tuhle otázku se Petra Růžičky v rozhovoru taky ptali (dám ti pod článek na rozhovor odkaz). Proč by měl člověk dělat takové věci, hýbat se. Ale tak trochu jinak. Vědomě možná. Ido portál na to odpovídá, protože můžeme nebo protože nás to baví. Petr Růžička zase proto, že začneš chápat, jak tělo funguje, jak funguje tvůj systém. A co mě moc potěšilo, že začneš vnímat lépe sám sebe. Sportovci se díky systému Ido Portala stávají úspěšnější a je úplně jedno v jakém sportu. Možná to vnímám moc jednoduše, ale kouzlo podle mě je v tom vědomém pohybu. Můžeme navázat spojení sami se sebou krze vlastní tělo.

Vzpomínám na kamarádku, která začala používat techniky mindfulness a začala se více ladit na své tělo. Znovu ho oběvila. Znovu přišla na to, že ho vůbec má. Tahle situace se nedá přenést na papír. Byl to naprostý úžas, obrovská radost z toho, že má své tělo. A když se dokážeme naladit více sami na sebe, tak ten důvod je pak jasný. Lépe se nám žije. I když zrovna sedíme v kanceláři několik hodin denně. Je tu možnost zvednout zadek a protáhnout se. Vnímat pohyb nohou, když jdeme po ulici. Nebo nenastoupit do výtahu a vědomě si vychutnat chůzi do schodů. Stát na zastávce a dát si bacha na to, jak stojíme. Jestli se obě nohy dotýkají země a já sem ve svém středu. Vyskočit na zábradlí kolem stromku (máme v ulici takové široké ;) a zabalancovat si jako na kladině. Stačí se občas zeptat sám či sama sebe, jak se cítím ve svém těle. A reakcí na to může být právě vědomý pohyb.


související odkazy:

https://www.petrruzicka.com/

http://www.idoportal.com/

rozhovor, který mě inspiroval k této úvaze:

http://protiproudu.net/petr-ruzicka/

FB Pohyb je život (Petr Růžička)

https://www.facebook.com/pohybjezivot/67 views0 comments
  • Facebook Social Icon

© 2019 Katerina Hyska - BE HERE AND NOW - VOP