iFreedom

Updated: May 4, 2019Jste závisláci na mobilu? Tak tohle je otázka, kterou jsem položila napřed sama sobě a teď se ptám i lidí kolem sebe. Ptám se také Vás. Jste?


Zajímavé je sledovat, kolik lidí se přizná, že opravdu pociťují, že technologie ovládají jejich život. Že nedokáží usnout, aniž by koukali do mobilu a jen tak listovali. Jak vnímají své tendence každou chvilku zkontrolovat display svého mobilu.


Věděla jsem to možná i dávno než jsem si chytrý telefon před lety pořídila. Dlouho jsem odolávala a v práci odmítala zářič s internety. Ale jednoho dne to přišlo a pak i mě pohltila závislost. Počínaje oblíbenou sociální sítí nebo různými vychytávkami.


Dlouhodobě se k mobilu stavím s odporem a touhou nepodléhat nutkavým tendencím navštěvovat svítící obrazovku jen tak bezmyšlenkovitě a nevědomě. Hodně mi k tomu pomáhá nastavit si telefon ihned, co ho poprvé držím v ruce tak, že na mě nevolá. Neupozorňuje mě. V nastavení vypnu oznámení všech aplikací. Ale i tak je to o naší vůli, o tom, jestli jsme schopni si všimnout tendence, kdy zase bezmyšlenkovitě bereme do ruky a čučíme ...


Pokud si teď klepete na čelo, že tohle není váš případ, vypněte to. Jste šťatní lidé. Jestli ale u sebe vidíte dopad nadmíry používání mobilu, jste tu správně.


NENÍ VŠE ZTRACENO

Určitě si za to nemusíme nadávat. Nemusíme se trestat. Můžeme se k tomu postavit s vděčností, že jsme schopni nelhat sami sobě a vzít to jako možnost něco s tím udělat. Dokonce si myslím, že moderní člověk se s tímto fenoménem, s touto moderní závislostí bude potýkat pořád. Proto pokud chceme používat dnešní technologie a nebýt jimi ve vleku, je třeba zaujmout opravdu pozorný postoj. Nenechat se zmasírovat. 


JAKÉ JSOU DOPADY

Ukazuje se, že důvod proč tak moc chceme čučet do telefonu je ten, že se nám do krve vypravuje hormon Dopamin, jeden z hormonů štéstí. Tento hormon se nám vyplavuje např. také pokud hrajeme hry na automatech či jen hry na konzoli. Zářivé obrazovky mají ještě další dopad a to na potlačení tvorby hormonu Melatoninu, který je odpovědný za regeneraci během spánku a také jeho kvalitu. A aby toho nebylo málo, vědci z Korejské univerzity v Soulu zjistili, že lidé závislí na mobilním telefonu mají v mozku významně vyšší hladiny GABA. Tato aminokyselina zpomaluje neurony, což vede k horší pozornosti a kontrole, takže se člověk nedokáže plně soustředit. 


Lidské tělo vydrží opravdu hodně, záleží ale jaké dopady má právě to, čím tělu škodíme. Jaký dopad to má na naši psychiku, na naše blízké. Tyhle dva faktory jsou myslím také hodně důležité. Dnes se hovoří už u malých dětí o závislosti na tabletech a mobilech a reakce dětí bývají zuřivost a nepříčetnost, pokud jim zařízení berete.


CO S TÍM

Dnešní svět se potýká se závislostmi snad na každém kroku. Někdy mám dojem, že závislosti neuteče nikdo z nás. Někdo je závislý na kávě, jiný na alkoholu. Další na cigaretách. Někdo si vytvoří závislost na kupování biopotravin (ano prý to existuje). A drtivá většina lidí od chvíle co si pořídí mobilní telefon, začne být závislá na něm.


Jak moc velká musí být motivace k tomu, abychom se závislostí pokusili zbavit, to už nechám na každém z vás. Mou motivací je právě vliv na mé psychické zdraví a míra toho, jak moc má závislost ovliňuje mé nejbližší. Jednoduše bych ráda trávila svůj čas s nimi, než civěním do telefonu.

Je třeba začít tím, že přijmu fakt, že závislostí trpím. Bez tohoto kroku se s tím špatně pracuje. ;) Současně s tím najděte tu svou motivaci. Proč nechci být závislý/á....


Udělejte si plán. Ale nebuďte moc přísní. Např. dvě hodiny před spánkem a hodinu po probuzení. Tento model udržte alespoň 21 dní. Tento čas, je čas, za který si vytvoříte návyk a starý návyk přepíšete. Ano jen 21 dní ;)

Když zvládnete vydržet, neznamená to, že máte vyhráno. Ale může to znamenat, že dopřejete regeneraci vašemu tělu. Protože tělu dopřejete čas před spánkem, kdy se nebude brzdit tvorba Melatoninu.


Najdete čas navíc, který můžete věnovat svým blízkým a sobě.

Budete soustředěnější, klidnější. Lépe se vyspíte. Cílem může být nepřestat, dokud se z vydržet nebrat si telefon jen tak, nestane být bez této touhy přirozeně.


CO DĚLÁ DIGI-DETOX SE MNOU

Snažila jsem se delší dobu vynechávat. Ale bez plánu. Tentokrát jsem poprvé přijala výzvu právě dvou hodin před spaním a hodinu po spaní. Po probuzení jsem u sebe nepociťovala žádnou velkou potřebu brát telefon do ruky, takže s touhle částí žádné větší obtíže nejsou. Ale s tou částí večerní je to trochu horší. Ráno vstanu a den začínám jednoduše péčí o sebe a o Elišku. Takže není na mobil čas. Když ale usednu do autobusu, směr práce, vyvstává automatická reakce. Moje ruka jakoby automaticky sahá do kapsy pro telefon. Takže jsem protáhla rovnou na dvě hodiny i ráno. A protože se mi zrovinka prodloužilo cestování do práce, rozhoduji se využít čas v MHD přechodem na knihu. Ještě několikrát si všímám své tendence, sáhnout pro mobil. Jen tak. Mrknout na něj. Co kdyby někdo psal, co se děje na FB, na instagramu atp.. Zastavuji se. Zatím pokaždé, kdy tahle tendence přišla. Jen pozoruji. V souvislosti s tím si u sebe všímám,např. jak se oběvují hodnocení druhých. Pozorování kolik lidí kouká do mobilu, kolik si jich čte a kolik z nich nedělají nic. Jen tak jsou.


Když si během dne dopřejeme čas jen tak být, dáme možnost naší mysli, aby se jen tak toulala a pozorujeme kam až se zatoulá nebo ji nenecháme toulat se a věnujeme svou pozornost přítomnosti. Svému dechu, svým smyslům, může nám to pomoci i s usínáním. Je to odpočinek. Je to čas, kdy může přijít nějaký nápad. Je to chvilka, kdy si můžeme ledacos uvědomit.


Osobně trávím před obrazovkami počítače denně zhruba sedm hodin. Mám tedy i monitory nastavené tak, aby nezářili moc. Po každém dni mě občas pálili oči a ztlumení záření mi hodně pomohlo. Digi-detox jsem si pro sebe přenesla i k počítači. A to tak, že netrávím volné chvilky mezi prací na soc. sítích, ale zvednu se a jdu se např. projít nebo si povídám se svými kolegy.


Dnes je to desátý den, kdy dodržuji tento detox a neporušila jsem ho. Stalo se to, že se tak nějak automaticky prodloužil na více částí dne, na více hodin a nakonec se stalo i to, že mi někdo volal a já jsem ztlumený telefon neslyšela. A věřte, že mi nic neuteklo :)


Rozpomenula jsem si na svůj záměr z mládí, kdy jsem odmítala jakékoliv hraní her, protože mi čas trávený hraním, přišel naprosto promarněný. A můj telefon a počítač umí spoustu "smysluplných" věcí, ale hodlám svůj život trávit více mimo něj.

56 views1 comment