Jak si pomoci teď a tady, abychom se z toho nezbláznili

Dostala jsem tuhle otázku a ve zkratce sem vybrala dvě nejzásadnější činnosti, které mi pomáhají nastolit větší vnitřní klid. Nyní jsem jich ještě pár přidala. Snad někomu můžou v téhle těžké době pomoci.

První bylo to nejzásadnější a přitom se muže zdát, že to nejsnadnější. A tím je zastavování se. Mám na svých chytrých hodinkách nastaveno 5 budíků. Hodinky mi zavibrují a to je pro mě signál, že se mám zastavit, ať dělám cokoliv. Začnu se soustředit na svůj dech a udělám pár, stačí klidně dva vědomé nádechy a výdechy. Rozhkédnu se kolem sebe a snažím se uchopit situaci jako naprosto jedinečnou, už se totiž nebude nikdy opakovat.

Tohle zastavování má obrovskou moc. Moc vnést do našeho vnímání určitý klid. Možnost vybrat si, jestli budu dál letět dnem nebo zpomalím. Jestli pustím vnitřní napětí a odfouknu si poradně hlasitě (dělám většinou když jsem sama). Přináší také více energie, protože nás nejvíce mentálně vyčerpává právě to, že pořád spěcháme.


Další pro mě zásadní záchranné lano je, hledání míst na svém těle, která jsou v napětí. Zavřou oči a procházím, dnes už ověřená místa. Jsou-li v tenzi. U mě to bývá čelist a mezi lopatkami. Jsou-li v napětí, pokusím se je s výdechem uvolnit. A takhle dokud nemám pocit, že zůstávají uvolněna. Osobně si sbírám za každý den do svého těla mnoho napětí a tohle mi pomáhá se uvolnit, zrelaxovat. Prostě být víc v pohodě. Někdy se mi stává, že moje sanice pracuje i v noci. Pak mívám ráno bolesti hlavy a tohle uvolňování pak musím používat vícekrát za den.

Dech je mým pomocníkem i v technice od Wima Hofa. Tahle technika není vůbec těžká. Důležité je hlavně být v bezpečné poloze. Zahrnuji do ní také výše zmíněné metody.

Během zádrže ve výdechu prohledávám vnitřním zrakem svoje tělo a najdu-li napětí, uvolním ho. Tohle dýchání je označováno jako aktivizační. Osobně pokud dýchám první fázi hluboce a pomalu a ne dynamicky a rychle, je pro mě spíše relaxační. Stejně jako technika SOMA dýchání. Kterou zatím zkoumám. Dám pod článek odkazy na jednoduchá vysvětlení jak tyto techniky dělat. A nebo kde se je naučit. Myslím, že meditace je důležitá. A jakou meditační techniku si vyberete, záleží jen na vás. Sednout si a dát čas mentálnímu tréninku v meditaci nese neodmyslitelné výhody pro běžné fungování. Stačí abych občas zklouzla do jejich nedělání a vše je tak nějak najednou těžší.

Neodmyslitelným záchranným lanem v mém každém dni jsou chvilky, které mám jen pro sebe. A muže to být chvilka kdy nedělám nic nebo když píšu a doufám, že tím třeba někoho inspiruji. Když jdu na dlouhou procházku nebo když vlezu do studené vody a snažím se v no spojit sama se sebou. Chápu ale, že studená voda není lákadlem pro každého a proto výše zmíněné, jsou bez omezení a dají se používat jako první pomoc. Zdůrazním jen, že je třeba je používat. Pravidelně a dlouhodobě. Nejde o instatní záchranu, spíše o udržování se v lepší mentální pohodě.


Skupina na FB zabívající se SOMA dýcháním, účastnila jsem se pár online vedení a Honza Šilař, který setkání vede, je moc příjemná osoba. Doporučuji: https://www.facebook.com/groups/dychejsomabreath


Dýchání podle Wima Hofa: na blogu Martina Tháma, který je certifikoavným lektorem WimHof metody se dočtete spoustu zajímavého o této technice https://www.martintham.sk/blog/

odkaz na dvě videa této metody krok za krokem: 1. část: https://www.youtube.com/watch?v=WnS0_zF6KV4

2. část: https://www.youtube.com/watch?v=EdT8_q49nVI


45 views0 comments

Recent Posts

See All