Kde má démon kořeny

Updated: May 4, 2019

Těmi démony mám na mysli naše emoce a nejen ty. Jsou to posedlosti, strachy, chronické nemoci, deprese, úzkosti, různé závislosti. Potíže, které nám nedovolují prožívat svět s klidem a vtahují nás do svých spárů. Naše jednání je pak ovlivněno tím, který z těchto démonů zrovna drží provázky u loutky.


A vláčí nás bahnem nebo ještě hůř, stojí nám pevnou nohnou na zádech a my už nemůžeme vstát pod tíhou jeho moci.
Trochu jsem to přehnala na samotný začátek, ale to proto, abychom si dokázali představit, co ti naši démoni dokáží. A naším velkým společným zvykem je, se vším bojovat. Protože to co se nám nelíbí, s tím bojujeme, aby to zmizelo a nebylo to. Nechceme být např. chronicky nemocní nebo prožívat úzkosti.


"Jak to udělám, abych se toho zbavila?"

Zkusím Vám dát návrh na jiné řešení. Protože ten boj je velmi těžká věc a zřídka by se stalo, že vyřeší takového démona. Prcháním před ním, nás spíše začne pronásledovat.

V první řadě můžeme hledat to, co je za emocí, kterou prožíváme. Hledat jádro pudla. Kořen, prostě to, proč emoci prožíváme. Co nás k ní dovedlo.

Ještě bych chtěla poukázat na to, že nějaké dlouhodobější prožívání emoce, která není zrovna příjemná, může vést k úzkostem nebo třeba depresím. Takže ten konečný problém, který prožíváme se skládá většinou z mnohla a mnohla chvil, kdy jsme prožívali určité emoce.

Jako příklad můžeme vzít problém s přejídáním. To přejídání je už finální stav, ale my musíme jít po provázku zpět, najít ten důvod, proč se přejídáme. Mohu se zaměřit na ten pocit, jaký cítím ve chvilce, kdy se cpu jídlem. Možná je to uspokojení nějaké potřeby. Co uspokojím, pokud se nacpu? Je to těžké a nemusíme na to přijít hned. Pro někoho by důvod mohl být uspokojení nějaké potřeby přijetí. Možná přijetí sama sebe. Ale protože sama sebe nepřijímám, tak tuhle potřebu uspokojuji tím, že se nacpu jídlem. Pak přijde úleva. Je to jen příklad, na kterém jsem chtěla ukázat, že se dá jít po kmeni až ke kořenu.


Můžeme jít po kmeni až ke kořenu našeho problému, našich emocí.

Těchto démonů máme všichni hodně. A pokud chce člověk pracovat se svými démony, je fajn začít u těch maličkých. Díky nim, můžeme pak rozklíčovat kořeny i těch větších. Protože se můžeme principiálně naučit, jak se svými emocemi a potřebami pracovat.


Uvedu ještě jeden příklad. Stojím v obchodě ve frontě a ta fronta je fakt dlouhá. Pak přistoupím už konečně na řadu a paní pokladní spadne jedna z věcí z mého nákupu. To už nevydržím a začnu na ni řvát, co si to jako dovoluje. (Chraň, nikdy se mi nic takového nestalo, ale něčeho podobného jsem svědkem byla). Co je za tou emocí vzteku? Touha být rychle pryč. Těšení se na něco, co přijde až vylezu z krámu. Těch důvodů muže být určitě hodně. Na takovém jednoduchém příkladu si můžeme uvědomit, že každá z našich emocí má kořen v nějaké touze nebo potřebě, či touze naplnit tu potřebu. Pak kdykoliv si všimnu, že mě emoce žene někam vpřed za činem, který ani nechci udělat, můžu se zhluboka nadechnout a říct si, co je tím kořenem. Vzít sekyru a useknout tenhle pomyslný kořen. Potřeba tam zůstane, tu si můžeme pak naplnit, ale již bez nepříjemných následků naší emoce.


Tohle jde jistě použít v lehčích situacích. U démonů, kteří jsou hluboko zarytí do naší kůže, to tak jednoduché nebude.


Znám jednu techniku, která pomáhá i s nimi. Je opravdu účinná a používá princip přijetí a ne boje s těmito démony. Jmenuje se krmení démonů. Pomáhá rozklíčovat potřebu našeho démona. Poté pomocí zjištění, co je démonovou potřebou, jej její esencí krmíme. On se pak ve většině případů proměňuje ve spojence, který nám pomáhá a chrání nás.


Technika krmení démonů má základ v buddhismu, kde Machig Labdrön (Tibet, 11. století) zavedla do duchovní praxe rituál zvaný chöd (čti čad). Chöd znamená proříznout nebo proseknout. Jde o hledání řešení zásadních zranění a uzdravování emočních narušení. Západnímu světu pak tuto techniku zpřístupnila Tsulrim Allione, američanka, která žila několik let v Himálajích a získala zasvědcení metodu používat. Tsulrim na základě hlubšího poznání této techniky, měla velkou motivaci předat ji i lidem na západě. Její motivace jí vedla k vytvoření techniky krmení démonů. Pomáhá zpřístupnit síly primární bolesti z nevědomí. Umožňuje uvolnit naše osobní lpění na nich a pomáhá přeměnit energii zranění na energii pomoci sama sobě.


O této technice se můžete dozvědět více v knize "Pečuj o své démony" od Tsultrim Allione.

Nebo se mnou na nějakém osobním setkání, workshopu nebo soukromých všímavých chvilkách.91 views0 comments