Otužovací výzva na 20 dní

Nejlepší je začít v létě a pak zvolna přejít až do zimy. Otužování přináší mnoho a mnoho výhod. Ale myslím, že je důležité, co člověka vůbec motivuje k tomu začít. Pro mě to byla možnost překonání sama sebe. Jít do něčeho, co fakt nedávám. V zimě sem mívala ruce tak ledové, že mě to až bolelo. Ale jednoho dne jsem změnila svůj přístup a začala hledat činnosti, situace, věci, které mě staví do nekomfortu...v našem bezpečném světe jich moc není. Když jsme trochu aktivní a chodíme do práce, máme dostatek na to, abychom měli vše, co k životu potřebujeme a stáváme se tak hodně zhýčkanými. Tedy mou motivací bylo posunutí mých osobních hranic někam dál. Dál za svojí hranici komfortu.

„Nikdy nedovolte, aby se vaše komfortní zóna stala vaším tajným vězením.“ —  Ralph Smart

Nabízím možnost jak začít. Stáhni si plakát, který si můžeš vytisknout a dát na lednici a odškrtávat si postupně své pokroky. Výzva je na 20 dní. A plakát si táhneš kliknutím na obrázek.


Výhody, které otužování má. Můžou znít někdy až moc odborně tady nebo obečně, zkusím je trochu polidštit a vysvětlit:


Mindfulness trénink jako 🐷

V té chvilce, když vlezete do studené vody, stáhne se hrdlo, celé tělo se stáhne. Je to automatická reakce. V tuhle chvilku svojí pozornost obrať ke svému dechu, zhluboka to prodýchej, uvolni tělo, zůstaň a neutíkej. Tohle je tak silné, tohle je to, co tě dostane do přítomnosti.


Regenerace synapsí a nervových buněk

Synapse je spojení smyslové buňky a neuronu. Je považována za jednotku aktivity našeho mozku. Synapse přenášejí nervové vzruchy. Jde o přenos spojení v mozku. Jejich regenerace tak může zlepšit kongnitivní funkce. Tedy jinak také poznávací funkce. Prostřednictvím kognitivních funkcí v mozku člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkony. Kognitivní funkce zahrnují kromě paměti, také koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací.Protizánětlivost

Otužování snižuje zánětlivost tím, že ovlivňuje produkci cytokinů. Cytokiny jsou polypeptonové hormony, které mimo jiné zajišťují mezibuněčnou komunikaci imunitního systému. Je základním předpokladem pro dostatečnou a řízenou imunitní odpověď.


Podpora vazokonstrikce cév

Vazokonstrikce je součástí autoregulace prokrvení tkání, podílí se také na zástavě krvácení. Tedy toto byl jeden z efektů, které jsem zaznamenala. V zimě moje ruce přestali být tak ledové. Cévy lépe prokrvovaly mé tělo.


Zlepšení imunity

Každý to zná, když se budeš otužovat, budeš mít lepší imunitu. Ale proč? Je to z toho důvodu, že studená voda zvyšuje produkci lymfocitů. Obecně se však dá říci, že jsou podstatou (získané) buněčné imunity, při níž potírají např. nádorové buňky či buňky napadené viry.


Nálada

Když vlezete do studené vody, prakticky ihned se vyplavují tzv. dobré hormony. Dopamin a Norepinefrin. Dopamin - je chemická látka v mozku, která ovlivňuje vaše emoce, pohyby a vaše pocity radosti i bolesti. Dopamin je neurotransmiter, který hraje významnou roli v motorických funkcích mozku a také pomáhá regulovat emocionální reakce. Nedostatek dopaminu může vést k depresi, úzkostem, problémy se soustředěním atd.

Norepinefrin - roztahuje cévy v kosterních svalech a zvyšuje tak jejich okysličování. Připravuje organismus na útok nebo útěk, mění průměr cév, tlak krve a řídí štěpení cukrů a tuků.


Pozitivní stres neboli tzv. hormeze

Hormeze je název pro hypotézu o příznivém působení mírné zátěže na živé organismy včetně člověka. Studium hormeze je disciplínou na pomezí biologie, toxikologie a medicíny. Hormetický efekt nebo hormatická reakce je pojem označující pozitivní reakci organismu na látky které ve větším množství přivodí vážná poškození.


Napiš mi jak ti to šlo. Pokud bys potřeboval/a nějaké upřesnění, ozvi se na katerina.hyska@gmail.com.114 views0 comments