Samota

Updated: May 4, 2019

Umět být sama jsem se musela naučit, ale naučilo mě to mnohé.

Začnu tam, kdy jsem se od nějaké moudré osoby dozvěděla, že prý ženy jsou jako opice. Jedné větve se nepustí, dokud se druhé nedrží. Takhle věta mi zvonila od té doby v uších, právě proto, že jsem se do té doby tak chovala. Nikdy jsem neopustila muže dřív, než jsem neměla jiného. Jinak jsem to neuměla. Tehdy jsem si řekla a zařekla se sama sobě, že už to tak nikdy neudělám. Byl to rok 2010 a svůj slib jsem neporušila.

O rok později jsem se rozcházela se svým přítelem a vypadala jako blázen, že se s ním rozcházím, protože nebyl zjevný důvod. V té době se mi dělo v životě mnoho zvratů, vysvětluji si to tak, že to bylo proto, že jsem začala hodně meditovat a tím se mi začali srovnávat různé priority v životě. Zároveň jsem chtěla dodržet svůj slib a proto, když jsem si všimla svých tendencí dívat se po jiných mužích a toužit po nich a vnímala jsem, že ztrácím zájem o svého partnera, rozešla jsem se s ním, právě proto, abych se nechovala jako ta opice.A tehdy to celé začalo. Vlastně jsem do té doby nikdy nebyla sama.

Po půl roce první samoty jsem navíc zažila zlomené srdce a to také poprvé v životě. Samota se vkrádala do mého života a já sem podvědomě řešila celé to své bytí tím, že jsem trávila většinu času někde na báru na mejdanu. Mezitím jsem chodila do práce a snažila se každý den meditovat.

Absolutně jsem netušila, že neumím být sama. Vůbec mě to nenapadlo. Stalo se ale to, že jsem začala ve spánku zatínat zuby. Zatínání se stupňovalo a mě každé ráno strašlivě bolela hlava. Tehdy jsem o pojmu všímavosti nevěděla. Používala jsem určitý druh meditací, které mi pomohly v rozvíjení všímavosti, kterou meditace způsobují a je jedno jaké používáte, celkově soustředění a vědomé se vracení k meditačnímu objektu způsobuje rozvíjení všímavosti.

Pořád jsem přemýšlela proč tak zatínám zuby a začala sledovat své tendence během dne. Také jsem dost googlila a hledala, co zatínání zubů může způsobovat. Dočetla jsem se, že se tomu říká bruxismus a toto zatínání a někdy skřípání zubů způsobuje nějaká skrytá úzkost. No tak to mi začalo vrtat hlavou ještě víc. Jááá a skrytá úzkost? No napřed jsem si to nechtěla připustit. To byl první krok, udělat změnu v tom, si vůbec připustit, že i já bych mohla pociťovat nějakou úzkost. Netušila jsem ovšem z čeho a proč.


Rozvíjení všímavosti nám může dát nástroj pro řešení různých věcí. V tu chvíli jsem si řekla, že se víc opřu do meditování a zkusím to rozklíčovat. Přišla jsem na to. Prostě mě to napadlo, nebyla to nějaká analytická cesta k výsledku. Jen mi došly všechny souvislosti. Všimla jsem si svých tendencí pořád někam chodit, nebýt hlavně sama.

Tohle ale nebyl konec. Nestalo se to ze dne na den, že jsem přestala zatínat zuby ze spaní. Naopak jsem si všimla, že to dělám nevědomky i přes den. A kdykoliv jsem si toho všimla, uvolnila jsem čelisti a do špičky úst, mezi zuby jsem vložila svůj jazyk. Trvalo to dlouho a nakonec jsem zatínání zubů odbourala. Zabralo mi to něco přes rok.

Nedávno jeden kamarád řekl, že když zjistí nějakou svou slabost, strach nebo úzkost, tak se jí začne vystavovat a pozoruje co to s ním dělá. Pak přijímá tuto skutečnost. A přesně to jsem udělala i já.


Sice to nebylo úplně plánované a proto, že jsem to v té době opravdu neuměla, být sama, opět jsem se s nějakým mužem začala vídat. A velmi rychle jsem otěhotněla. Tenhle muž mi ale nepřipadal jako vhodný partner a než jsem se vůbec dozvěděla, že jsem těhotná, tohle vídání jsem ukončila. Všechny okolnosti vedly k tomu, že jsem byla těhotná a sama.

Takže jsem si dala krásných 9 měsíců plných samoty. Přijímání dlouhých dní a nocí sama sebe a zároveň něčeho neprozkoumaného. Svého nitra a nového života ve mě. Uvědomovala jsem si, že má psychická pohoda se odrazí i na miminku a tak jsem byla velmi odhodlaná, věnovat se sobě. Bylo to hodně večerů plných pláče a smutku. Večerů plných touhy někam jít, nebýt sama. Tyhle chvíle sem přijímala s otevřenou náručí a pozorovala, jak se to ve mě "hýbe", v mojí mysli.

Uvědomila jsem si vzácnost toho, co mi dávají meditace a odstup, který se vytvoří díky nim. Všimla jsem si vlastních tendencí a díky tomu s nimi mohla něco dělat, mohla je zastavit a nepokračovat. Přestala jsem být otrokem vlastní touhy, někde být a být s někým za každou cenu.

Odstup může pomoci v mnoha situacích, právě i mezi vztahy. Můžeme si všimnout vlastních pokřiveností a ty se pokusit narovnat před tím, než se vrhneme do dalších vztahů. Odstup nám může dát prostor pro ujasnění si, v jaké jsme momentálně situaci. Životní, vnitřní, celkové. Když si nedáme ten odstup a vrháme se pořád z jednoho příběhu do druhého, neseme si sebou potřebu se zahojit v dalším vztahu. Tedy tak jsem to mívala já sama. Díky tomu, že jsem ale měla možnost být tolik času sama, jsem se naučila jak si tu samotu vychutnávat.

Velký moment pro mě byl, když se mé priority srovnaly natolik, že jsem si uvědomila, že cílem, kterého chci dosáhnout, není to, mít za každou cenu nějaký vztah. Ne že bych nechtěla vztah. Ale přála bych si věnovat mu čas, prostor a plně si uvědomovat do čeho vstupuji. Naplno a s otevřeným srdcem. Je to takový kompromis mezi srdcervoucí rozervanou touhou a vědomou jasností a lehkou kontrolou nad situací.

Tedy naše tělo a mysl jsou spojené nádoby. A jestli jste dočetli až sem, tak si zasloužíte takovou krásnou metodu, které se říká barometr. Pro mě zůstali barometrem mé čelisti. Naše tělo nám dává najevo spoustu impulzů dříve, než se dostanou do našeho plného vědomí. A trénováním můžeme odhalit spoustu věcí, dříve než se projeví na úrovni emocí či dlouhodobých následků, které se pak mohou odrazit na našem zdraví. Můžeme tedy zkoumat své tělo, hledat to místo, které bývá v tenzi, stažení, sevření nebo ztuhnutí. Tohle místo když najdeme. A kdykoliv si vzpomeneme, že ho máme, můžeme jej vědomě uvolňovat. Svou pozorností do něj posílat klid a pohodu. Pak když nastane situace, která je vypjatá např., nebo přijde emoce spojená s touto tenzí, můžeme si toho všimnout. A to právě díky předchozímu tréninku. A určením si svého místa - barometru, máme nástroj k vědomému uvolnění.
32 views0 comments
  • Facebook Social Icon

© 2019 Katerina Hyska - BE HERE AND NOW - VOP