VŠÍMAVÉ AKTIVITY PRO DĚTI

10 ZPŮSOBŮ, JAK ZVÝŠIT VŠÍMAVOST DĚTÍ A 6 ZPŮSOBŮ JAK ZAČÍT U SEBE

Pokud hledáte aktivity jak rozvíjet všímavost u dětí, jste na správném místě.

Stále více a více dětí má diagnostikováno úzkostné poruchy, poruchy učení a vývojové zpoždění. Naproti tomu všímavost získává na popularitě mezi terapeuty, učiteli a rodiči jako způsob, jak přispět ke zlepšení soustředění, sociálních vztahů mezi dětmi a zároveň jim pomáhá zvládat pocity úzkosti.


Pojďme se podívat blíže na všímavost u dětí: co je to, proč je to důležité a jak můžete naučit všímavost děti doma nebo ve třídě.


Co je všímavost?


Mnoho lidí považuje koncept všímavosti za poněkud nejasný a těžko popsatelný, ale kdybych ho musela definovat jednoduchým způsobem, charakterizovala bych ho jako vrozenou schopnost být v tuto chvíli plně přítomen - schopnost zaměřit se na to, kde jsme a na to, co děláme, aniž bychom dovolili jiným, dotěrným myšlenkám, starostem nebo obavám proniknout do našÍ mysli. Když praktikujeme všímavost, jsme nestranní a neodsuzující k tomu, co se děje kolem nás, a když se naše mysl potuluje, přesměrujeme naše myšlenky zpět do současnosti.


Popis všímavosti zní velmi jednoduše v teorii, ale žijeme ve věku, kdy jsme nabádáni k tomu, abychom stíhali více, než co jsme schopni obsáhnout - může být překvapivě obtížné soustředit se na teď a tady bez vyrušení, které se uchází o naši pozornost.

Ale když si najdeme čas, abychom se naučili umění všímavosti a učili tyto dovednosti naše děti, výhody mohou být ohromující.


Proč je důležité věnovat pozornost dětem

Dnešní děti vyrůstají v úplně jiném světě než předchozí generace. Děti dříve trávily odpoledne a víkendy venku bez dozoru dospělých, ale místo toho, abychom pokračovaly v této tradici a umožňovaly našim malým dětem, aby po škole šly za dětmi v sousedství, trávíme veškerý volný čas jejich řízením z jedné činnosti do druhé. A ve chvíli, kdy se dostanou do vzdoru, okamžitě po nich hodíme iPad nebo smartphone, aby nám pomohli zvládnout nepříjemné situace. Naše děti nikdy nemají šanci zažít nádherný svět nudy. Nemohou vypnout, vyladit svět a najít svou vnitřní tvořivost, tak jako jsme to dělali my, když jsme vyrůstali.


Není divu, že jsme svědky nárůstu duševních problémů, jako je úzkost a deprese!

Dobrou zprávou je, že stále více učitelů začleňuje do svých učebních osnov všímavost a výhody jsou ohromující.


Výuka všímavosti pro děti může:

· snížit pocit stresu a úzkosti

· zlepšit soustředění a koncentraci

· pomoct s impulzivitou

· rozvíjet empatii

· snížit agresivitu

· zlepšit spánek

· …a mnohem více!


6 tipů vedoucích k výuce všímavosti u dětí

Jak učit všímavost malé děti, obzvláště ty, které mají problém udržet svoje tělíčko na místě? Tahle představa může být velmi složitá. Dobrá zpráva je, že to opravdu nemusí být tak těžké.


Zde je 6 tipů pro výuku všímavosti u dětí, které vám pomohou začít.

1. Procvičte si všímavost sami u sebe. Než budeme moci úspěšně učit naše děti, musíme sami pochopit koncept všímavosti. Udělejte si čas na základy všímavosti předem a ujistěte se, že vaše dítě vidí, co děláte, to pomůže zvýšit jeho zájem. Děti se učí příkladem, a čím více vykazujete pozitivní účinky, které má všímavost na vás a vaši pohodu, tím více probudíte zájem a otevřenost vašeho dítěte, které se pak bude snažit samo.

2. Nechte své dítě, aby se zapojilo. Stejně jako u většiny činností, čím více se vaše dítě zapojí, tím lépe. Dejte tomu nějaký čas, abyste vysvětlili, co je všímavost a proč je důležitá, a pak společně projděte seznam činností, o který se podělím, abyste si vybrali pár těch, které vás zaujmou. Vydejte se na nákupy společně, abyste si mohli koupit veškeré zásoby, které byste mohli potřebovat. Vytvořte si „Kalendář všímavosti“, který popisuje, které dny budete zkoušet různá cvičení a aktivity, a věnujte jim čas na zhodnocení, abyste se rozhodli, které z nich se vám líbí a budete je chtít zkusit znovu.

3. Začněte pomalu. Pamatujte, že všímavost nemusí být dlouhá a komplikovaná činnost, a vy s největší pravděpodobností nezvládnete udržet zájem vašeho dítěte moc dlouho. Věnujte pozornost jeho potřebám a pokud nechce pokračovat, nepokračujte.

4. Vytvořte zvyk. Každý den si určete čas, abyste spolu trénovali všímavost, a ujistěte se, že si vyberete čas, který nejlépe vyhovuje vašemu rozvrhu – může to být první věc ráno, nebo po škole, před večeří, nebo před spaním - a pak z toho udělejte zvyk. Čím konzistentnější jste, tím více výhod uvidíte!

5. Hýbejte se. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou aktivity všímavosti o tichém sedění s očima zavřenýma při meditaci. Existuje spousta cvičení všímavosti pro děti, které se týkají pohybu.

6. Buďte trpělivý. A nečekejte zázrak. Výuka všímavosti vůči dětem může být velmi prospěšná, ale nezapomeňte, že změna může trvat nějaký čas a je nepravděpodobné, že u vašeho dítěte uvidíte transformaci přes noc. Stejně jako u většiny věcí je klíčová trpělivost.


10 zábavných aktivit všímavosti pro děti


Vědomé dýchání

Vědomé dýchání je technika, která učí vaše dítě zpomalit jeho dech, když cítí úzkost nebo stres. Když udeří úzkost, změní se dechové tempo dítěte. Často bývá krátké, rychlé a mělké. Takové dýchání může dokonce vést k hyperventilaci. Tento typ dýchání zhoršuje úzkost. Vědomé dýchání pomáhá vašemu dítěti soustředit se na svůj dech, aby lépe zvládlo úzkost. Vědomé dýchání je dokonalým nástrojem, protože je přenosné a lze ho použít kdekoliv a kdykoliv to vaše dítě potřebuje. Je to obzvláště důležité, když nemůžete být s dítětem abychom mu pomohli.Technika foukání bublin je jednou z nejlepších metod dechové péče pro velmi malé děti, která jim umožňuje učit se prostřednictvím hry. Aby to fungovalo, dejte jim malou nádobu s bublinkami, bublifuk. Naučí se rychle, že pokud budou foukat příliš tvrdě nebo příliš rychle, bublina praskne. Předtím, než odstraníte bublifuk a necháte jej používat pouze své představy, nechte je cvičit s reálnými bublinkami.


Př. jak provovádět děti:

Sedněte si pohodlně, srovnými zády a se zavřenýma očima. Představte si, že držíte tyčku na vytváření bublinek. Nadechněte se zhluboka a pak, když vydechujete pomalinku a jemně, tak si představujte, že vyfukujete bubliny do celého pokoje. Představte si, že bublinky jsou plné míru nebo lásky a štěstí a že naplňujete celý pokoj klidem a pocitem štěstí. Jak dýcháte pomalu a foukáte vaše imaginární bubliny, do vašeho těla přijde pocit klidu a uvolnění.


Testování chuti

Tato aktivita u dětí vyvolává velký zájem, protože jim pomáhá zůstat v souladu se svými smysly. Chcete-li hrát tuto hru, nechte své dítě zavřít oči - nebo mu zavažte oči, aby nic nevidělo - a pak jej požádejte, aby použilo pouze své smysly - hmat, chuť a vůni, aby zjistilo, co je to za jídlo. Můžete to udělat jednoduché nebo těžké, jak budete chtít. Může to být dobrý způsob, jak dítě ochutná nové potraviny bez protestů ;).


Udělejte si uklidňující nádobu

Také se jí někdy říká "třpytivá dóza", je to prostě džbán plný lesku, plný třpitek, lepidla a vody, které osloví vaše dítě. Je velmi jednoduchý na výrobu a může působit velmi uklidňujícím způsobem, protože pomáhá snižovat úzkost a strach. Aktivita otřesů a sledování obsahu uklidňujícího džbánu usadí tělo, aby se soustředilo, což dovoluje Vašemu dítěti uspořádat si své myšlenky. Myšlenka spočívá v tom, že když třpitky uvnitř dózy padají, tak se zklidní srdeční frekvence a rychlé dýchání, což mu umožní získat kontrolu nad jeho emocemi.

Chcete-li vlastní uklidňující nádobu, zamíchejte třpytky a lepidlo (průsvitné) s horkou vodou, přidejte několik kapek potravinového barviva a pořádně zamíchejte, dokud lepidlo neroztaje a správně se mísí s vodou. Nechte vodu vychladnout na pokojovou teplotu a zajistěte víko pomocí lepidla, aby bylo stoprocentně neprodyšné.


Hádej, co je v tašce

Naplňte papírovou tašku různými předměty a požádejte dítě, aby použilo jen ruce a vnímalo dotykem věci v tašce - můžete také dítěti zavázat oči. Je to velmi uklidňující činnost, protože nutí děti zaměřit se pouze na úkol. Stačí pečlivě sledovat, na jaké materiály je citlivější - pokud přidáte textury, které způsobují jeho stres, bude to mít opačný účinek!


Labyrinty vědomí

Je to skvělá aktivita pro děti, protože je velmi efektivní, při uklidnění a soustředění se, když jsou emoce rozbouřené. Jakékoliv labyrinty, které lze projít prsty nebo do nich kreslit tužkou a hledat tak cestu - mohou pomoci uklidnit rozbouřenou mysl. U nás se zatím labyrinty v tištěné formě nenabízí - spíš v zahraničí. Je ale možné použít i labirinty z pracovních sešitů např. :)Vedená meditace

Seznam aktivit všímavosti pro děti by nebyl úplný bez řízených meditací. Existuje

tolik meditací, z čeho si můžete vybrat v online světě. Existuje mnoho knih, které nabízejí

dnešní knihkupectví s vedenými meditacemi.


Malování slámkou

Jedny z nejlepších aktivit v oblasti zlepšování pozornosti u dětí jsou takové, které povzbuzují

děti, aby se soustředily na své dýchání. Když dítě začne zhluboka dýchat, podvědomě se

vrátí na klidné místo. Skvělý způsob, jak to udělat, je tvořit s nimi malby! Jediné, co

musíte udělat, je nanést vodové barvy na kus papíru a pak požádat vaše dítě, aby rozfouklo

barvu tím, že vyfoukne vzduch skrz brčko. Je to jednoduché, zábavné a účinné, aby se dítě

uklidnilo a soustředilo se.


Vytvořte si vlastní Zen zahradu

Můžete si koupit zenovou zahradu, kterou děti mohou používat, když mají problém s

uvolněním a soustředěním (např. při dělání domácích úkolů), nebo můžete snadno vytvořit

vlastní. Pomocí malé misky, písku, kamenů, a hrabiček (třeba dřevěných).Náladové karty (spíše pro větší děti)

Pokud se vaše dítě potýká s impulzivitou, emoční regulací a úzkostí, jsou tyto náladové karty skvělým cvičením, ​Díky nim budete moci pracovat se složitějšími emocemi a vzorci chování.

Můžete se vydat na hlubší průzkum v rámci sebeobjevování, ať už se jedná o pocit opuštěnosti a

odmítnutí, žárlivost a závist, nebo pasivní agresivitu a poruchy chování. Můžete procivčovat s

dětmi nebo je použít jako uklidnění pro rodinu na konci dlouhého dne. V ČR jsou k dispozici

v knihkupectvích jen v jedné podobě přímo pod názvem náladové karty.


Čtení

Čtení je jedna z mých nejoblíbenějších věcí, kterou doma děláme. Pouhá společná chvíle s

dobrou knihou dělá duši šťastnou a pro děti je tolik knih o důvěře.


Pro jaké děti se hodí cvičení mindfulness?

Cvičení je vhodné pro děti zhruba od pěti let, které potřebují zklidnit všechny ty neposedné myšlenky.


Co tím chceme děti naučit

Myšlenky jsou jako vlny v moři a my neumíme ovládat ani vlny ani moře, ale můžeme se naučit na moři surfovat. To je základní myšlenka mindfulness. Lidé neustále zažívají nepříjemné situace a pořád mají nějaké problémy. To je prostě život. Všichni prožíváme smutek a stres. Vždy tu bude něco, s čím se budeme potýkat.

Být v takových situacích bdělí a přítomní, je velká výhoda.

Můžeme se naučit myšlenky a problémy nepotlačovat - pak můžeme pochopit co v danou chvilku udělat, aby nám bylo lépe.

Vždy když nás něco rozčílí, je dobré zastavit se na pár nádechů a výdechů. Vznikne prostor, který nám dává volbu výběru, jak budeme dále reagovat.
385 views0 comments