Vděčnost aneb antidepresiva zdarma

Updated: May 4, 2019

Pro někoho může být slovo „vděčnost“ nepříjemné. Můžeme mluvit o oceňování nebo, že si něčeho vážíme. Tahle vlastnost souvisí opět s hodnocením, kterým se tak často zabýváme. Hodně času trávíme tím, že si stěžujeme na nepřízeň, která nás potkává. Zaměření na to špatné a na chyby, které děláme, může pomoci k tomu, abychom se příště chyb vyvarovali nebo se z nich poučili. Jen aby to nezklouzlo k tomu, že přestaneme vnímat, co je vpořádku, co funguje a v čem je nám dobře a co můžeme ocenit a za co být vděční. Vděčnost je podle mě jedna ze stavebních částic štěstí.


Čas pro moji vděčnost

Jednou denně si zkuste uvědomit pět věcí, za které jste vděční. Je důležité najít jich alespoň pět, i když to třeba začne být po třech či čtyřech obtížné. To je právě cíl tohoto zastavení – záměrně si začít uvědomovat, drobné, dříve nepovšimnuté součásti běžného dne.

Pokaždé zkuste přijít na něco nového. A můžete najít cokoliv, také to za co jste vděční sami sobě! Není to vychloubání, ale realistické uznání a ocenění toho, co se vám daří. Nemusí to být vždy snadné, ale zkuste to – čím těžší to bude, tím více se vděčnost posiluje.


Chvilka pro vděčnost u dětí

Je to takový typ jak vnést vděčnost do života našim dětem. Pokud v životě nedostanete prostor pro vděčnost, nemusíte si ani uvědomit, že by jste měli být za něco vděční.

Začínám tak, že sama mluvím o tom, za co jsem vděčná. Až poté se ptám dcerky. Co se ti dnes nejvíce líbilo a nebo je něco, za co jsi ráda, že to máš? Nebo někdo? Může být i přímá otázka „jsi ráda, že máš ve školce kamarádku?“ Variacím se meze nekladou. Jde jen o způsob, jak vnést pocit vděčnosti do dětského života. A tím, že sama vyjadřuji vděčnost nahlas, ukazuji tak dcerce, že i ona může být vděčná, za to co má.

Jak často, je na Vás. Osobně volím spíše volný způsob. Tedy když si na věc vzpomenu a je k tomu vhodná příležitost. Jsme-li sami, v klidu a pohodlí nebo na procházce a zrovna si povídáme atp.. Děti vycítí jakýkoliv drobný nátlak, pozor na to.


Deník vděčnosti

Dnes se už dokonce prodávají deníky vděčnosti. Vy si ale nemusíte kupovat knihu (je to na vás). Stačí si zavést vlastní deník, blok, sešit, poznámky v telefonu, dokument v počítači. A sem zaznamenávat každý den svých pár věcí, činností, lidí, svých vlastností, svých úspěchů za které jste vděční. Mohou to být opravdu maličkosti nebo úplně samozřejmé věci.


Co se stane je to, že naše pozornost se časem přehoupne z hlavního zaměření se na negativní věci, na ty pozitivní. A je prokázáno, že návyk vytvoříme za pouhých 21 dní. Pokud ale vděčnost začnete opravdu projevovat upřimně, pak pochopíte, že je to nezbytná součást ke spokojenějšímu prožívání našeho bytí.Online nabádání ku vděčnosti

Tohle se mi líbí hodně a je to stránka, která nabádá k tomu, aby jste 100 dní – každý den – vyfotili něco, za co jste vděční. Můžete tak najít krásu oslavovat malé okamžiky ve svém každodenním životě. Říkají stránky. Je to opravdu výzva. Protože ač je to výzva dlouholetá, stále se počet lidí, kterým se výzva podaří dokončit blíží jen 29% z nich.


Tihle nadšenci Vám z fotek vytvoří certifikát a pošlou Vám ho zpět za drobný peníz.

Link: http://100happydays.com/cz/Nebo také v mobilu

Pro iPhone Trackyourhapiness.org, která vás bude jeden měsíc v pravidelných intervalech zpovídat a poté vám pošle vyhodnocení – jestli jste šťastnější v práci nebo třeba na obědě

a jaký vliv má na váš pocit štěstí délka spánku.


Pro Android například Bliss – Gratitude Journal, do níž si můžete zapisovat nejen tři pozitivní věci každý den, ale i vlastní cíle, obavy apod.


Existuje také česká aplikace Flow-list vycházející z konceptu Konec prokrastinace Petra Ludwiga. U toho flowlístku se ještě zastavím. U všech těchto aplikací a deníků jde vlastně o chytré hromadění pozitivních emocí, které si každý den zapisujete.


Najděte si svou cestu, díky které se naučíte být vděční a užívat si i maličké radosti všedních dní. Pořád jde o to samé, jen jakým způsobem to pojmete je na Vás. Pamatujte, že náš mozek je nastavený tak, že podle toho, jakou máte zrovna náladu, podle toho hodnotíte celý svůj život. Máte-li tedy zrovna špatnou náladu, hodnotíte většinu věcí ve vašem životě přes tento svůj negativní filtr. Mozek je také díky historickému vývoji orientován na vyhledávání negativních informací a rizik a potlačování těch kladných. Díky tomu jsme mohli přežít. Dnes jsme ale bombardováni ze všech médií negativními informacemi a i díky tomu máme často mozek vytvérnovaný k tomu, že si pamatuje zminula hlavně to horší.

Krásný článek o tom, jak vznikla stránka flow-lístku a zkušenosti autora článku: https://www.growjob.com/clanky-personal/jak-nastartovat-flow-za-30-minut/


Děláte to pro sebe, takže je úplně jedno, že co si zapíšu zní občas žoviálně, moc emočně nebo snad labilně. Můj kritik občas takto zhodnotí. Ale tyhle zápisky mi připomenou ten pocit jaký mám, když jsem vděčná a když jsem se cítila dobře. A to pak klidně i rok zpátky. Je to opravdu antidepresivum zdarma :))


Zdroje:

https://ottobohus.cz/

http://psychologicketipy.cz

http://www.terapievyzivou.cz
68 views0 comments
  • Facebook Social Icon

© 2019 Katerina Hyska - BE HERE AND NOW - VOP